Ana Sayfa
'Bir Okul' Taşmektep
'Bir Köy' Adatepe
 Katılım Koşulları
 Kimler Var?
 Ulaşım ve Konaklama
 İletişim
 
  
 Eski Programlar
  2018 Programı
  2017 Programı
  2016 Programı
  2015 Programı
  2014 Programı
  2013 programı
  2012 programı
  2011 Programı
  2010 Programı
  2009 Programı
  2008 Programı
  2007 Programı
  2005 Programı
    2004 Programı
    2003 Programı
    2002 Programı
  2001 Programı
  

 

 
 

Kısa bir tarihçe:

Adatepe Köyü İlkokulu 1947-1985 yılları arasında aralıksız olarak hizmet verir, ancak 1985 yılında öğrenci azlığından dolayı kapatılır. Köyün öğrencileri ise Küçükkuyu'da eğitim almaya devam ederler. Bu sırada ise okulun binası kaderine terk edilir. 

Okul binasını 1997 yılında oldukça bakımsız halde iken Çanakkale Valiliği'nden kiraladık. Bölgeye özgü taş yapı özelliklerini taşıyan bu binayı, bütün özelliklerini koruyarak restore ettik. Uzun süren resmi izin çalışmaları ve restorasyon sonucunda hayalimiz gerçekleşti. Okul bugün felsefe, edebiyat, sanat ve sanat tarihi alanlarında seminerlerin yapıldığı, ayrıca değişik disiplinlerde çalışan sanatçıların serbest atölye çalışmaları yapacakları mekan, yani Adatepe Taşmektep'e dönüştü. 

Adatepe Taşmektep'de yıllardır düzenlenen programlı seminerlerde,
katılımcıların da içine dahil olduğu tartışmalar yapılıyor, analiz ve
kıyaslamalar yoluyla yeni düşünceler ve bilgiler üretiliyor.


Adatepe Taşmektep sürekli yeni bilginin üretildiği, üretilenin tüketildiği günümüzde, bilgi edinme geleneği oluşturmaya çalışan bir mekan olmanın temellerini atmıştır. 


Adatepe Taşmektep ileri düzeyde bilgi veren, eğitimin sürekliliğine inanan , bilgilerine ve sürekliliğine güven duyulan, uzmanlarının bilimselliğine ve araştırmacılığına inanılan, bilgi üretenlere saygı duyulan, elde edilen geliri kendi gelişimi için kullanan ve insan ilişkilerinin doğru kurulduğu yerlerden biridir. Adatepe Taşmektep'in hedefi, okulu uluslararası platforma oturtarak, bilgi zenginliğine ve düşünce çeşitliliğine ulaştırmaktır.


Adatepe Taşmektep, günlük hayatlarında uğraştıkları işlerin dışında farklı ilgi alanları olan, bilgilerini derinleştirmek ve deneyimlerine yenilerini eklemek isteyen, şehirlerin yorucu ve zaman tanımayan ortamından çıkarak, yeni bilgiler edinerek tatillerini verimli hale getirmek ve hayata yeni bakış açıları eklemek isteyen insanları bir araya getirir.

İlgi alanlarınıza yeni kapılar açmak ve bu konularda keyifli tartışmalar yapmak, günlük hayatın monotonluğunu katlanılabilir kılacaktır.

Köy meydanından 5 dakikalık bir yürüyüş ile okula gidilir. Dersler çam
ağaçları arasında konumlanmış okulun dersliklerinde veya dersin konusu
veya katılımcıların tercihi doğrultusunda okul bahçesinde, ders içeriğine
göre film, dia ve müzik eşliğinde yapılır. Ders aralarında anıtsal çam ağaçları altında çay ya da kahveler içilirken sohbet devam eder. Seminerler 18 yaş üstü herkese açıktır. Atölye çalışmaları ise günün her
saatinde katılımcıların ve atölye hocalarının istekleri doğrultusunda
programlanmaktadır. İlk ders akşamında köyde bulunan kahvelerden birinde
toplu yemek yenilir.Öğleden sonraları ise katılımcılar isterlerse Türkiye'nin en temiz denizlerinden birine sahip kıyılarda denize girebilmekte, isterlerse doğa harikası sayılan bölgede yürüyüşe çıkabilmekte ya da köyün sessiz ortamında kalıp dinlenme olanağına sahip olabilmektedirler.