Ana Sayfa
'Bir Okul' Taşmektep
'Bir Köy' Adatepe
 Katılım Koşulları
 Kimler Var?
 Ulaşım ve Konaklama
 İletişim
 
  
 Eski Programlar
  2018 Programı
  2017 Programı
  2016 Programı
  2015 Programı
  2014 Programı
  2013 programı
  2012 programı
  2011 Programı
  2010 Programı
  2009 Programı
  2008 Programı
  2007 Programı
  2005 Programı
    2004 Programı
    2003 Programı
    2002 Programı
  2001 Programı
  

 


AYLİN VARTANYAN

Columbia Üniversitesi Alman Edebiyatı Bölümü’nde Yüksek Lisans Eğitimini tamamlamıştır. European Graduate School’da Dışavurumcu Sanat ve Sosyal Dönüşüm alanında doktora eğitimine devam etmektedir. 1994 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. 2006 yılından beri B.Ü. Barış Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin aktif bir üyesi olarak konferanslar organize etmekte, eğitim malzemeleri hazırlamakta, öğrenciler, eğitmenler, danışmanlar, STK çalışanları ve gençlerle çatışmaları dışavurumcu sanat ve Augusto Boal’ın Ezilenlerin Tiyatrosu yaklaşımlarıyla dönüştürme üzerine atölyeler yapmaktadır.

EBRU GÖKDAĞ

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Oyunculuk Bölümü’nü bitirdi. İlk yüksek lisans eğitimini 1994 yılında Texas A&M Üniversitesi Tiyatro-Bilim alanında yaptı. İkinci yüksek lisans derecesini 1997 senesinde Nebraska-Lincoln Üniversitesi Tiyatro-Sanat alanında tamamladı. 2002 yılında Nebraska-Lincoln Üniversitesi’nden “Theatre of the Oppressed and its Application in Turkey” başlıklı tezi ile doktorasını aldı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki eğitimi sırasında Augusto Boal ile 1999 yılında tanıştı. Boal’le birebir çalışıp, Ezilenlerin Tiyatrosu şemsiyesi altındaki tüm teknikleri Augusto Boal’den bizzat öğrendi. Augusto Boal’in öldüğü 2009 yılına kadar Boal’in Amerika Birleşik Devletleri’nde Ezilenlerin Tiyatrosu üzerine yaptığı çalışmaların tümüne katıldı. 2002’den beri Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Türkiye’de öğrenci, doktor, polis, mahkûm ve göçmen kadın grupları dahil farklı topluluklarla çalışmalar yürüten Gökdağ, yurt dışında da ABD, Kanada, Bulgaristan, Norveç, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, İran, Kıbrıs, Polonya başta olmak üzere birçok ülkede Ezilenlerin Tiyatrosu eğitimi ve atölye çalışmaları yaptı. Anadolu Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan iki kitabı bulunmaktadır: “Bir Tiyatro Devrimcisi: Augusto Boal” ve “Oyuncunun Akıl ve Duygu Çatışması”. Son olarak 2015’te Detay Yayınları’ndan “Köylü Tiyatrosu Geleneği ve Forum Tiyatro: Bir Model Olarak Jana Sanskriti” adlı kitabı yayınlanmıştır.

JALE KARABEKİR

İstanbul Üniversitesi Dramaturji ve Tiyatro Eleştirmenliği Bölümü mezunu. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden ‘Kadınların Özgürleşmesi İçin Bir Strateji Olarak Performans: Okmeydanı Toplum Merkezi’nde Ezilenlerin Tiyatrosu Pratikleri” başlıklı teziyle yüksek lisans derecesini aldı. Aynı bölümde dört yıl araştırma görevlisi olarak çalıştı. Halen Işık Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ve kurucusu olduğu feminist tiyatro, Tiyatro Boyalı Kuş’ta genel sanat yönetmeni olarak çalışmaktadır. İstanbul Kültür ve Sanat Haritası, Zipistanbul, Varlık, Pazartesi, Amargi, Oyun, Çerçevesiz Sanat, Mesele ve Üç Ekoloji gibi dergilerde, Tiyatroonline, Bianet, Under Pressure gibi internet portallarında yazıları yayınlanmaktadır. “Türkiye’de Kadınlarla Ezilenlerin Tiyatrosu: Femisint Bir Metodolojiye Doğru” adlı kitabı Agora Kitaplığı’ndan 2015 yılında yayınlandı.

 

MİTHAT SANCAR

1963 Nusaybin doğumlu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Akademik çalışmalarını devlet teorisi, siyaset bilimi, anayasa hukuku, yargı sosyolojisi, çatışma çözümü, geçmişle hesaplaşma gibi alanlarda yürütüyor. Sinema ve edebiyatla da yakından ilgileniyor. Yayınlamış kitapları arasında “Devlet Aklı Kıskacında Hukuk Devleti” (İletişim Yay.), “Geçmişle Hesaplaşma – Unutma Kültüründen Hatırlama Kültürüne” (İletişim Yay.) yer alıyor. Taraf gazetesinde köşe yazıyor. Halen Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde profesör olarak görev yapıyor.

KADİR DEMİR

1960 İstanbul’da doğdu

1985 yılında Aşağı Fırat Kurtarma Projesi Kazılarından Prof.Dr.Ufuk ESİN Başkanlığında yürütülen Malatya-Degirmentepe Kazısında görev aldı. 1985 Serel (ECA) Seramik Fabrikası AR-GE Bölümünde Staj Yaptı. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. 1991-1995 Trakya Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı. 1995 Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü’nde Araştırma görevlisi olarak göreve başladı. 1995-2000 Takı-Obje tasarımı ve üretimi yapan firmada danışman olarak görev yaptı. 1997 Trakya Üniversitesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 2005 Yıldız Teknik Üniversitesi M.Y.O Seramik Programın’da Öğretim Görevlisi olarak Görev Yapmaktadır. 2007 Mimar Sinan Üniversitesi Temel Eğitim Bölümünde - Doğuş Üniversitesi Endüstri Tasarım bölümünde Misafir Öğretim Görevlisi olarak dersler vermektedir.

SERGİLER

1985 Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Milletlerarası Gençlik Yılı Sanat Sergileri. İstanbul- Ankara- Muğla- Antalya

1985 Vakkorama Yarışmalı Heykel Sergisi
1986 Ekonomi Bankası ve MSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik
ve Cam Bölümü’nün düzenlediği yarışmalı sergi
1985 Kartal Atatürk Kültür Merkezi açılış sergisi
1986 Günümüz Sanatçıları Sergisi
1987 Serpocam Yarışmalı Seramik Sergisi
1988 Günümüz Sanatçıları Sergisi
1989 Serpocam Yarışmalı Seramik Sergisi
1987 Anadolu Bankası Sanat Galerisi Kişisel Sergi- İstanbul
1992 Atatürk Kitaplığı Kişisel Sergi- İstanbul
1993 Atatürk Kitaplığı Grup Sergi- İstanbul
1995 Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyeleri Sergisi
1995 Mimar Sinan Üniversitesi Seramik Bölümü Öğretim Üyeleri
Sergisi
1995 Artemis Sanat Galerisi Karma Sergi- İstanbul
1995 “Vardiya Etkinlikleri“ UPSD - İSTANBUL
1996 Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyeleri Sergisi
1997 Mimar Sinan Üniversitesi Mezunlar Derneği Sergisi
1998 Mimar Sinan Üniversitesi Mezunlar Derneği Sergisi
1998 Mimar Sinan Üniversitesi Araştırma Görevlileri Sergisi
1999 Grup Sergi Pimapen Kültürevi- İstanbul
1999 “Bir Geleneğin Temsilcileri” Mimar Sinan Üniversitesi
Tophane-I Amire Sanat ve Kültür Merkezi
1999 “ Kosava için Her Renk Bir Umut” Cemal Reşit Rey Sergi
Salonu- İstanbul
1999 Mimar Sinan Üniversitesi Mezunlar Derneği Sergisi Destek
Reasürans Sergi Salonu- İstanbul
1999 Karma Sergi Çan Seramik Fabrikası- Çanakkale
1999 Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyeleri Sergisi
2003 Interaction-Karşı/laşmak- Kyoto/Tokyo-Japonya
2004 Artist Sanat Galerisi Sergi –İstanbul
2005 Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği “ Sanatçı Öğretim
Elemanları Sergisi” İstanbul

2007 "1930’lardan Günümüze Seramik Sanatı’ndan Seçme Eserler” Sergisi
Türk Seramik Sergisi” Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

UYGULAMALAR

1989 Be-Te-Be Cam Mozaik Fabrikasında özel olarak tasarlanmış Mozaiklerin üretimi
1992-1995 Tasarımı Mengü ERTEL tarafından yapılan Emlak Kredi Bankası Genel Müdürlük Panosu 1. ve 2. kısım uygulaması
Çırağan – Hilton- Swıss- Klasis otellerinin aydınlatmalarının yapımında, danışmanlık ve uygulama

YAYINLAR

“Anadolu Seramik Sanatında Form Gelişimine Tarihsel yaklaşım” www. interactive.m2.org/ceramic/demir.

ÖDÜLLER

1985 Ekonomi Bankası ve Mimar Sinan Üniversitesi Seramik ve
Cam Bölümü’nün düzenlediği yarışmada ödül
1986 Serpocam Seramik Yarışmasında Ödül
1987 Serpocam Seramik Yarışmasında Ödül

Kadir Demir’in Resim Heykel Müzesi Türkiye Ekonomi Bankası ve özel kolleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.ÖMER LAÇİNER

1966 yılında Kara Harp Okulu’ndan dan mezun oldu. 1971'de silahlı kuvvetler içinde bir sosyalist siyasi örgüte katıldığı gerekçesiyle ordudan uzaklaştırıldı ve üç yıl hapis yattı. 1975’de Murat Belge ile birlikte aylık sosyalist kültür dergisi Birikim'i yayımlamaya başladı. 1980 öncesinde Birikim dergisi çevresinde oluşan bir gençlik grubunun önderi olarak tanındı. Birikim dergisinde Sovyet ve Çin Komünist Partilerinin güdümüne karşı çıkan, buna karşılık "ulusalcı" söylemlere de taviz vermeyen bir Marksist çizgiyi savundu. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra yurt dışına giderek bir süre Fransa'da yaşadı. 1989 'da Türkiye'ye dönerek yeniden Birikim dergisinin genel yayın yönetmenliğini üstlendi. (http://tr.wikipedia.org/wiki/Ömer_Laçiner)
Kitapları: Henüz Vakit Varken:Kürt Meselesi, Sosyalizmi Yeniden Düşünmek 1,Sosyalizmin Bunalımı:Ne Yapmalıydık, Sosyalizmi Yeniden Düşünmek 2,Sosyalizmde Devrim, Kışladan Anayasaya Ordu: Siyasi Kültürde TSK'nın Yeri(Ortak Kitap), Yoksulluk Haleri, Türkiye'de Kent Yoksulluğun Toplumsal Görünümleri(Ortak Kitap), Yeni Bir Sol İçin Tahayyül, Birikimden Seçmeler 1(Ortak Kitap),Bir Zamanlar Ermeniler Vardı!...(Ortak Kitap), Geleceğin Solu Solun Geleceği(Ortak Kitap), Kentte Birlikte Yaşamak Üstüne(Ortak Kitap), Dünün ve Bugünün Defterleri Türkiye Sorunları Dizisi 6 / 2 1988 Yıllığı(Ortak Kitap), İşçi Sınıfının Öncü Rolü Teknoloji ve İşçi Sınıfında Değişim(Ortak Kitap), Tarihin Sonu mu?(Ortak Kitap)
Çevirileri: Marx`ın Felsefesi, Marx`ın Sosyolojisi


ZEYNEP KUBAN

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Tarihi Anabilim dalı öğretim üyesi.
FAHRİ ARAL

1968'in öğrenci liderlerinden biri olan Fahri Aral bugün Bilgi Üniversitesi Yayınları Genel Yayın Yönetmenliği yapmaktadır.


TARKAN OKÇUOĞLU

İÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, Türk ve İslam Sanatı Anabilim Dalı'nda öğretim üyesi olan Okçuoğlu Temmuz-Eylül 1992 tarihlerinde İÜ İznik Çini Fırınları Kazısı (Prof. Dr. Oktay Aslanapa başkanlığında, Prof. Dr. Ara Altun yönetiminde çini fırınları kazısında kazı, yüzey araştırması ve envanter çalışmaları) ; 1994 yılında Yar. Doç.Dr. M. İhsan Tunay başkanlığında Enez ve çevresinde yüzey araştırmalarında görev almıştır.2003 yılından beri TÜBA-TÜKSEK Türkiye Kentsel Kültür Varlıkları Envanteri Projesi kapsamında “Osmanlı Mezar Taşları Envanter Çalışması: Çemberlitaş Atik Ali Paşa Haziresi Örneği” adlı çalışmada Yar. Doç. Dr. Aygül Ağır ile birlikte proje yürütücülüğü yapmaktadır


BANU MAHİR(Prof. Dr.)

İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünden mezun olan Mahir “Osmanlı Resim Sanatında Saz üslubu” adlı tezi ile 1984 yılında Dr. unvanı aldı. 1985-1996 yılları arasında Topkapı Sarayı Müzesi'ndeki yazma eserlerin korunduğu Yeni Kütüphane bölümünde görev yaptı. Bugün Mimar Sinan Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Minyatür, hat sanatı ve sanat tarihi konularında çeşitli makaleleri yayınlanan Mahir’in başlıca eseleri: Saray Nakkaşhanesinin Ünlü Ressamı Şah Kulu ve Eserleri, (1986), Osmanlı Sanatından Saz Üslubundan AnlaşılanAHMET ÜMİT

Ahmet Ümit 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. 1989’da "Sokağın Zulası", 1992’de "Çıplak Ayaklıydı Gece", 1994’te "Bir Ses Böler Geceyi", 1995’te "Masal Masal İçinde", 1996’da "Sis ve Gece", 1998’de "Kar Kokusu", 1999’da "Agatha’nın Anahtarı" adlı polisiye öykü kitabı, 2000’de "Patasana", 2002’de "Kukla" ve 2003’te "Beyoğlu Rapsodisi" adlı romanları ve 2002’de "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir", 2004’te "Aşk Köpekliktir" adlı öykü kitaplarıyla "Kavim", "Ninatta’nın Bileziği" romanları yanı sıra 2007’de "İnsan Ruhunun Haritası" adlı denemesi yayımlandı. Ahmet Ümit’in "Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü" adlı bir de çizgi romanı vardır. (http://www.dogankitap.com/yazar)


(1987), Topkapı Sarayı Müzesi Resim Galerisindeki Eserleriyle Joseph(1988), Turkish Calligraphy (1999), Osmanlı Minyatür Sanatı, 2005, Topkapı a Versailles Tresors de la Cour Ottomane, Paris 1999.FERHAT ÖZGÜR

1965 Ankara doğumlu Ferhat Özgür yüksek lisans ve doktora derecelerini Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde tamamladı. Aynı üniversitesinde öğretim görevlisi olan sanatçı video, fotoğraf, enstalasyon ve resim gibi farklı teknikler kullanıyor. Sergi yapımcısı ve yazarlık görevleri de üstlenen Özgür’ün yurtiçinde ve dışında katıldığı son dönem sergilerden birkaçı: “Video Presentation”A3 Kültür Merkezi (Rijeka, Hırvatistan, 2007), “Kısa-Hikâyeler: Fotoğraflar 1890-2006”, Macy Galerisi (New York, 2007), 10. Uluslararası İstanbul Bienali (2007), “Turkish Realities: Positions in Contemporary Photographs from Turkey", Fotografie Forum Frankfurt, Almanya (2008). http://www.ykykultur.com.tr/sergi)SERHAN ADA

Saint-Joseph Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. 1979-1984 yıllarında aynı üniversitede araştırma görevlisi. Daha sonra ,özel sektörde üst düzey yönetici ve pazarlama yöneticisi olarak (marka, ürün, tasarım ve uluslararası dağıtım alanlarında) çalıştı. 1997’den beri, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi (lisans) Bölüm Başkanı. Aynı üniversitede 1999’da, Domus Academy - Milano işbirliğiyle kurulan ve lisansüstü düzeyde eğitim veren Tasarım Kültürü ve Yönetimi (sertifika) programının da Direktörü. (http://www.bilgi.edu.tr/pages/faculties)


 

 

 

UĞUR TANYELİ


1952'de Ankara'da doğdu. 1976 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü'nü bitirdi. Aynı yıl aynı kurumun Mimarlık Tarihi Kürsüsü'nde asistanlık görevine başladı. 1982 Mayıs'ında istifa ederek, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı'na geçti. 1989-90 ders yılında ABD'de University of Michigan'da konuk öğretim üyesi olarak bulundu. 1992'de Anadolu Üniversitesi'nde doçent kadrosuna atandı. 1998 Ağustos'undan bu yana profesör unvanıyla Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı'nda görev yapmaktadır. Yayınlanmış üç kitabı ve yüzden fazla makalesi vardır. Çalışmaları özellikle Osmanlı mimarlığı ve Modernleşme dönemi Türkiye'si üzerinde yoğunlaşmaktadır. 1989 yılından bu yana Arredamento Mimarlık Dergisi'nin yayın koordinatörlüğünü yürütmektedir.
 

 

ZERRİN İREN BOYNUDELİK

1998 yılından bu yana Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi olan Boynudelik 1983’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü’nden (Sosyal Bilimler - Felsefe
Programı) 1991’de  Mimar Sinan Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi,Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’den mezun oldu. 1999 İstanbul Teknik Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı, Sanat Tarihi Programı’nda “1986-1996 Tarihleri Arasında İstanbul’da Düzenlenen ve Mekanları ile Doğrudan İlişki Kuran Sergiler” konulu tez ile doktora ünvanı aldı.

Zerrin İren Boynudelik Adatepe Taşmektep kurucu üyesidir.

 

KAMİL FIRAT


1959 İstanbul doğumlu.
1986’da  Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Fotoğraf bölümünden mezun olan sanatçının 1986 yılından bu yana yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda kişisel sergisi, Belçika ANVERS Fotoğraf Müzesi ve Almanya BOCHUM Müzesi Koleksiyonunda fotoğrafları, birçok özel koleksiyonda fotoğraf ve özgün baskıları yer almakta ve ATLAR (1989, KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ(1994), KAPADOKYA (1997), Özne: HİLMİ YAVUZ (1998), PERVANE ( 2001 ) kitapları bulunmaktadır.

Kamil Fırat Adatepe Taşmektep kurucu üyesidir.

 

ECE OKAY IŞILDAR

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Oyunculuk Bölümü mezunu olan Ece Okay Işıldar, Fransa'da Michel Granval tiyatro okulunda sahne ve dogaçlama egitimi almış ve ses ve beden üzerine çesitli atölye çalışmalarına katılmıştır.

1993-2001 yıllarında, Devlet Tiyatrosu'nda kadrolu oyunculuk ve yönetmen yardımcılığı yapmış, çeşitli özel tiyatrolarda çalışmıştır. Halen Şehir Tiyatrosu'nda oyunculuk yapan Ece Okay Işıldar, Bilgi Üniversitesi'nde "Etkili Konusma ve Diksiyon" ve " Tiyatro Atölyesinde Doğaçlama " dersleri
vermekte ve reklam filmleri dublajı yapmaktadır
 

 

BERAHİTDİN ALBAYRAK

1965'de Trabzon'da doğdu. 1990 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü'nü bitirdi. 1991 yılında mezun olduğu bölümün Astrofizik Anabilim Dalına Araştırma Görevlisi olarak atandı. 1994'de yüksek lisans, 1999 yılında da doktora eğitimini tamamladı. 2002'de doçent oldu. Mart 2003'ten beri Ankara Üniversitesi Rasathanesi
Müdürlüğünü yürütmektedir. Halen Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi olarak akademik çalışmalarını sürdürmektedir. Çalışmaları, özellikle Yıldız Atmosferlerinin Kimyasal Analizi ve Çift Yıldızların Fotometrik Analizi üzerine yoğunlaşmaktadır. Uluslararasi düzeyde yayınlanmış 50'den fazla makalesi olup 2001'de Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Seçkin Genç
Bilimci Ödülünü kazandı. Gökbilim bağlamında bilimin topluma sevdirilmesi amacıyla özellikle A.Ü. Rasathanesi bünyesinde çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.

 

SELİM O. SELAM

1962 yılında Almanya'nın Kassel Kenti'nde doğdu. Şubat 1985’te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 1986 yılında aynı bölümde araştırma görevlisi olarak göreve başladı. 1990 yılında yüksek lisans çalışmasını, 1998 yılında ise Doktora çalışmasını Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Astronomi ve Uzay Bilimleri Anabilim Dalı’nda tamamladı. 1992 yılında O.D.T.Ü. Prof. Mustafa Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı, Araştırma ve Teşvik ödülünü, 1999 yılında Fulbright Derneği, Fen ve Mühendislik Bilimleri Dalında En İyi Tez Ödülü’nü ve 2008 yılında ise Prof. Dr. Nüzhet Gökdoğan – Astronomi Bilim Ödülü’nü kazandı. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü, Genel Astronomi Anabilim dalında 2001 yılında yardımcı doçent, 2005 yılında ise doçent unvanını aldı. 2003 yılından bu yana Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkan Yardımcısı görevini sürdüren Selim O. SELAM, 2001-2007 yılları arasında TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’ne teknik danışmanlık yaptı. “Yakın çift yıldızlarda ışık ve dönem değişimi” konularında çalışmalarını sürdüren Selim O. SELAM’ın basılmış 59 yurt dışı ve 44 yurt içi makale ve tebliğ çalışması bulunmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

 

ORUÇ ARUOBA

14 Temmuz 1948'de doğdu. Orta öğreniminden sonra felsefeci olarak yetişti. 1973'den başlayarak akademisyen ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. (Hacettepe, Tübingen, Victoria-Wellington Üniversitelerinde). 1983'te Üniversite'yi terk etti. İstanbul'a yerleşerek çeşitli yayın kuruluşlarında çalıştı yazı ve çeviri işleriyle uğraştı. Hume'dan, Nietzche'den, Wittgenstein'dan, Rike'dan, Celan'dan çevirileri vardır.
 

 

DEFNE OKAY

1974 yılında doğdu. İlk öğreniminin yarısını İsviçre, orta ve lise öğrenimi İstanbul’da tamamladı.1998 yılında MSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nden mezun oldu. 2004 yılında yine MSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı.
Yurtiçi ve yurtdışında kişisel ve karma sergiler açtı:
1998 yılında ODTU Fotoğraf Günleri’nde karma sergi,
ARALIK.1999 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde kişiselsergi, İZLER.
2000 yılında Fransa Angee'de kişisel sergi, İZLER.
2002 yılında Kanada,The Banff Centre'de atölye çalışması ve kişisel sergi, EL YAPIMI KAĞIT ile FOTOĞRAF BASKILARI.
2002 yılında Kanada,Toronto Fotoğraf Festivali'nde karma sergi, EL YAPIMI KAĞIT ile FOTOĞRAF BASKILARI.
2003 yılında Fransa, Bergerac Fotoğraf Festivali'nde kişisel sergi, GECE.

 

HİLMİ YAVUZ


1936 İstanbul Doğumlu. İstanbul’da Kabataş Erkek Lisesini bitirdi(1954). Bir süre gazetecilik yaptı. İngiltere’de BBC Radyosu’nda çalıştığı yıllarda(1964-1969) Londra Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde yüksek Öğrenimini tamamladı. Türkiye’ye dönüşünde Cumhuriyet, Milliyet, Yeni Ortam gazetelerine (bir kısmı Ali Hikmet imzasıyla) eleştiriler, incelemeler yazdı.

Mimar Sinan Üniversitesinde öğretim görevlisi iken emekli olan Hilmi Yavuz şu anda Bilkent Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.


İlk Şiirleri lise yıllarında Dönüm Dergisi’nde (1952/53) yayınlanmıştır. Bakış Kuşu (1969), Bedrettin Üzerine Şiirler(1975), Doğu Şiirleri(1977), Yaz Şiirleri (1981), Gizemli Şiirler( 1984), Zaman Şiirleri(1987), Söylen Şiirleri(1989), Ayna Şiirleri(1992), Çöl Şiirleri(1996) yayınlanmış şiir kitaplarıdır. “Toplu şiirleri”ni Gülün Ustası Yoktur(1993) ve Erguvan Sözler olarak
 iki ciltte derlemiştir.

Felsefe ve Ulusal Kültür(1975), Roman Kavramı ve Türk Romanı(1977), Kültür Üzerine(1987), Felsefe Üzerine(1987), Yazın Üzerine(1987), Denemeler Karşı denemeler (1988), Dilin Dili(1991), İstanbul Yazıları(1991) deneme ve İncelemelerinden bir bölümüdür.


Taormina(1990), Fehmi K’nın Acayip Serüvenleri(1991), Kuyu(1994)Okuma Notları(1992), İstanbul’u Dinliyorum(1993), Ah Kadınlar(1996) ve Geçmiş Yaz Defterleri(1988) adlı anlatıları bulunmaktadır.


Doğu şiirleri ile 1978 Yeditepe şiir armağanını, Zaman şiirleri ile de 1987 Sedat Simavi Edebiyat ödülünü kazanmıştır. 

 
Hilmi Yavuz Adatepe Taş Mektep danışma kurulu üyesidir.

 

 

İLBER ORTAYLI


1947 yılında doğdu. AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi (1969) ve Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdi. Chicago Üniversitesi’nde master çalışmasını Prof. Halil İnalcık ile yaptı. “Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler” adlı tezi ile doktor, “Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu” adlı çalışması ile doçent oldu. Viyana, Berlin, Princeton, Moskova, Roma, Münih, Strasbourg, Yanya, Sofya, Kiel, Cambridge, Oxford ve Tunus Üniversitelerinde misafir öğretim üyeliği ile birlikte seminerler ve konferanslar verdi. Yerli ve yabancı bilimsel dergilerde Osmanlı tarihinin 16. ve 19. Yüzyılı ve Rusya tarihi ile ilgili makaleler yayınladı.

Türkiye İdare Tarihi, Osmanlı Kadısı, Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu
İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı araştırma eserleri, Gelenekten Geleceğe, İstanbul’dan Sayfalar denemeleri,
Studies on Ottoman Transformation Osmanlı İmparatorluğu’nda iktisadi ve Sosyal Değişim makale derlemeleridir.

1989 yılından bu yana Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktadır. İlber Ortaylı Uluslararası Osmanlı Etüdleri Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Avrupa İranoloji Cemiyeti üyesidir. İlber Ortaylı 2001-2002 öğretim yılından itibaren Galatasaray Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

 

 

METE TUNÇAY

1936 yılında İstanbul'da doğdu. 1958'de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. 1961'de siyasal bilimlerden doktorasını veren  Tunçay, 1966'da Siyasal Teoriler üzerine hazırladığı teziyle doçent oldu. 

1983'de 1402 sayılı yasayla üniversiteden uzaklaştırılan Mete Tunçay bu tarihten sonra  10 yıl süreyle  aylık Tarih ve Toplum dergisini yönetti. 

Tunçay'ın  Türkiye'de Sol Akımlar I (1908 - 1925) (1. Baskı Bilgi yayınevi, 1967; 3. Baskı BDS yayınları, 1991), Türkiye'de sol Akımlar II (1925 - 1936)  (BDS Yayınları, 1992) ve  Türkiye Cumhuriyeti'nde  Tek-Parti Yönetiminin Kurulması (1. Baskı Yurt Yayınları; 2. Baskı Cem yayınları) adlı kitapları bulunmaktadır. 

Mete Tunçay, Bilgi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi  Tarih Bölüm Başkanıdır


MURAT BELGE  


1943'de Ankara'da doğdu. İ.Ü Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi.12 Mart döneminde 2 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 1974'de Üniversiteye geri döndü. 1981 yılında iken istifa etti. 

1983 yılında İletişim Yayınlarını kurdu. Halkın Dostları, Birikim, Yeni Dergi, Yeni Gündem, Milliyet Sanat, Papirüs Dergilerinde, Cumhuriyet, Demokrat, Milliyet ve Radikal gazetelerinde yazdı. 1997'de profesör oldu. Helsinki Yurttaşlar Derneği´nin uluslararası başkanlığını da yapan Belge,  Bilgi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölüm Başkanı ve Radikal Gazetesi yazarıdır.  

Kitapları: Tarihten Güncelliğe (1983), Sosyalizm (1989), Türkiye ve Gelecek (1989),Marksist Estetik (1991), The Blue Cruise, (1992 ), Türkiye Dünyanın Neresinde? (1992), 12 Yıl Önce 12 Eylül (1993), İstanbul Gezi Rehberi (1997), Boğaziçi'nde Yalılar ve İnsanlar (1998), Edebiyat Üstüne Yazılar (1998), Tarih Boyunce Yemek Kültürü (2001) 

 
 

MEHMET GENÇ


1934'de Artvin Arhavi'de doğdu. Haydarpaşa Lisesi'ni 1953'de, A.Ü. Siyasal Blgiler Fakültesi'ni 1958'de bitirdi.

Kısa bir süre Ankara Valiliği'nde maiyet memurluğu ve Şereflikoçhisar kazasında kaymakam vekilliği yaptı. 1960'da girdiği İ.Ü.- İktisat Fakültesi- Türk İktisat Tarihi Enstitüsü'nde İktisat tarihi asistanı olarak Ömer Lütfi Barkan'ın yanında çalıştı. 1983-1999'da öğretim görevlisi olarak Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nde İktisat Tarihi ve Tarih Metodolojisi dersleri verdi. 1999'da emekli oldu. 

Halen aynı fakültede İktisat Tarihi dersleri vermeye devam etmektedir. Ayrıca, İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümü'nde Yüksek lisans ve Doktora sınıfında Tarih ve Sosyal Bilimler dersleri ile İ.T.Ü.'de İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü'nde Osmanlı İktisat Tarihi dersleri vermektedir.

   

ALPER MARAL


İstanbul Alman Lisesi ve İstanbul Üniversitesi'ndeki Uluslararası İlişkiler öğrenciliği sırasında müzik eğitimini otodidaktik olarak sürdüren Maral, profesyonel kariyerine caz piyanisti olarak başladı.

Sahne müziği ağırlıklı çalışmalarının yanında çeşitli uluslararası organizasyonlar için senfonikten elektroniğe birçok değişik türde kompozisyonlar hazırladı; besteci ve icracı olarak yurtiçi ve yurtdışı festivallere katıldı, ödüller aldı.

Yüzlerce eser verdiği, tiyatro müziği kapsamındaki çalışmaları dışında, birçok kısa film, çizgi film, TV dizisi ve bale müziği de bulunan Maral, halen hayatını serbest besteci olarak sürdürmekte; Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema ve Televizyon Bölümü'nde, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü’nde ve İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde dersler vermektedir

 

 

ÖMER MADRA

1945 yılında İstanbul'da doğdu. Orta okulu English High School'da (1961) liseyi Robert Kolej'de bitirdi (1964). Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni (Diplomasi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü) bitirdikten sonra (1968), aynı Fakülte'nin Uluslararası Hukuk kürsüsünde 13 yıl süreyle öğretim üyeliği yaptı. 1977 yılında "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Bireysel Başvuru Hakkı" konusunda doktorasını tamamlayan Madra Hollanda, İsviçre ve İsveç'te uluslararası hukuk, uluslararası ilişkiler ve insan hakları alanlarında araştırmalar yürüttü. 

1991 yılı sonunda Romanımla Sana Bir Ses... adlı romanını (Remzi Kitapevi) yayımlayan Madra'nın çeşitli dergi ve gazetelerde çok çeşitli konularda (bilim, sanat, sinema, tiyatro, müzik, yemek, hayat, spor, vb.) yayınlanmış elliyi aşkın makale, deneme ve röportajından bir seçme ile bir hikâyesini içeren Rüzgâra Karşı adlı kitabı 1996 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

Ömer Madra, 1994 yılından itibaren radyoculuk konusunda çalışmalara başladı. 13 Kasım 1995 tarihinde yayın hayatına atılan Açık Radyo'nun (94.9) kurucuları arasında yer aldı; halen de bu radyonun yayın yönetmenidir.