ADATEPE TAŞMEKTEP 2008 YAZ SEMİNERLERİ PROGRAMI

10-13Tem:

20 Yapıtta 20. Yüzyılı Okumak
Kamil Fırat, Zerrin İren Boynudelik

Peter Buke’un “Tarihin Görgü Tanıkları”nda sözünü ettiği resimden afişe kadar tarihe tanıklık etmiş, temel dönüşümlerin simgesi olmuş eserler üzerinden 20. yüzyılı okumayı denedik. Bir yandan eserlerin her biri ile ilgili ayrıntılı bilgi edinirken bir yandan da temsil ettikleri yeni dünyanın yeni değerlerini bulmaya çalışacağız.

èYapıt Listesi İçin


Ders ücreti: 150 YTL
Ders Saatleri: Perşembe 18 00 – 21 00, diğer günler 09 00- 12 00


14-20 Tem:

Heykel Atölyesi
Stephan DELARANGE

Yerel ahşap malzeme ile çalışmak, zeytin kütüklerine form vermek isterseniz.

Ders ücreti: 250 YTL
Ders Saatleri: Her gün 09 00 – 14 00

24 - 27  Tem : 

Dijital Fotoğraf Çekim Teknikleri
Abdullah HEKİMHAN

Dijital fotoğraf makinenizin sınırlarını zorlamak ister misiniz?

Ders ücreti: 150 YTL
Ders Saatleri: Perşembe 18 00 – 21 00, diğer günler 09 00- 12 00

4 - 10 Ağu :

Resim Atölyesi
Cem ARSLAN

Resim yapmanın birden fazla tekniği vardır. Hangisi ile çalışmak istersiniz? Kara kalem, sulu boya, yağlı boya vd.

Ders ücreti: 250 YTL
Ders Saatleri: Her gün 09 00 – 14 00


7 - 10  Ağu :

Tarihin aynasında/ Zamanın süzgecinde Komünist Manifesto.
  Ömer LAÇİNER

Komünist Manifesto, sadece kapitalist toplum düzenine bir meydan okuma çağrısı değil, endüstriyel
devrimin, aydınlanma ufkunun uyandırdığı 'nihai kurtuluş' umudu ve ışığının yüzyılı aşkın taşıyıcısı olmuş bir metindir. Ve her ne kadar ondan türetilmiş tespit ve öngörüler modern sosyalist-komünist mücadele ve düşünüş dünyasının ana mecrasını oluşturmuş ve şimdi bu mecra, modern çağın bitişini, post modernizme geçişi belirleyen koşullar bağlamında çoraklaşmış; çöken 'komünist' rejimlerin, enerjisini yitiren sol hareketlerin külleri ve döküntüleri ile örtülmüş ise de; Manifesto'nun çekirdeğinde yer alan tarihe ve onun bir varış noktası olarak burjuva-kapitalist topluma ve insanlığın geleceğine dair analiz ve yorum, bu enkazın altında bile hala ışıyor, dönüp baktırabiliyor kendine. Yayınlanışının 160ncı yılında onun bu çekim gücünün kaynağını ve parıltısının post modernitenin prizmasından bugüne ve geleceğimize nasıl ve ne ölçüde ışık tutabileceğini irdeleyeceğiz.
 

Ders ücreti: 150 YTL
Ders Saatleri: Perşembe 18 00 – 21 00, diğer günler 09 00- 12 00


18-24 Ağu:

Seramik Atölyesi
Kadir DEMİR

Torna kullanıp, çamura form verip odun ateşinde pişirmeyi denediniz mi?


Ders ücreti: 250 YTL
Ders Saatleri: Her gün 09 00 – 14 00

28 - 31 Ağu:

Taşmektep Astronomi Etkinliği: Gökyüzünün Gizemi
Prof. Dr. Berahitdin ALBAYRAK - Doç. Dr. Selim O. SELAM

Sizleri, ışık kirliliğinin olmadığı, ADATEPE-TAŞMEKTEP’te gökyüzünün sırlarını keşfetmeye davet ediyoruz. Başınızı defaatle kaldırıp baktığınız gökyüzünü daha önce hiç bu kadar büyüleyici görmediniz. Gördüyseniz dahi hiç bu kadar anlamlı izlemediniz. Öyle ki daha önce yıldızların bu kadar yakınında olmadınız ve yıldızları da bu kadar içinizde hissetmediniz. Galileo’nun 400 yıl önce keşfettiği ve bilimsel düşüncenin gelişimine vesile olan Jupiter’in uydularını bu bilinçle daha önce izlediniz mi? Ayrıca, salt çıplak gözle gökyüzünün birçok gizemini fark edebileceğinizin farkında mısınız?
Özetle, gökyüzü ve gökcisimleri ile ilgili merak edip de öğrenemediklerinize, bildiklerinizin teyidine ve/veya bu bağlamda yeni bilgilere bizzat uzmanlarından ulaşmak istiyorsanız ADATEPE-TAŞMEKTEP’in gökyüzü sizleri bekliyor. Evrende yalnız mıyız? Yıldız falcılığı (Astroloji) nedir?, Yıldızların doğası ve Evren’deki misyonları, Gökkuşağındaki gizli sır, Yer Küresi’nin akıbeti, Gökyüzünden taş yağar mı? Evrende neler var? UFO Gerçeği, gibi birçok konuda belki de hiç duymadıklarınızın yıldızların altında sizlere aktarılacağı ve daha fazlasını sorup öğrenebileceğiniz eşsiz bir ortam. İnsanlığın, var oluşundan günümüze kadar geçen zaman diliminde, gökcisimleriyle ilgili eriştiği bilimsel gerçeklere sadece dört günlük bir zaman diliminde ulaşmak istemez misiniz?


Ders ücreti: 150 YTL
Ders saatleri: 21 00 – 01 00


4 - 7 Eyl:

Kuzey Ege'de Antik Kentler ve Kültürleri: Bergama ve Assos Örnekleri
  Zeynep Kuban

Kuzey Ege'de tarihsel gelişim, antik çağda kentleşme. Mitolojinin siyasallaştırılması için bir örnek: Bergama Sunağı. Antik kentlerde gündelik yaşam. Bergama ve Assos Antik Kentleri’ne gezi. Kazı ekibi ile kazı alanlarının gezilmesi


Ders ücreti: 250 YTL
Ders Saatleri: Perşembe 18 00 – 21 00, Pazar 09 00- 12 00, Cuma ve Cumartesi 09 00 yola çıkış.
Assos ve Bergama’ya yolculuk minibüs ile yapılacak. Taşıma ücreti ders ücretine dahildir.


5 - 7 Eyl:

Türkiye’de Din ve Laiklik
  Hilmi Yavuz


Ders ücreti: 150 YTL
Ders Saatleri: Cuma 18 00 – 21 00, diğer günler 09 00- 12 00


11 - 14 Eyl:

Büyük Yapıtlar Ne Anlatır?
  Zerrin İren Boynudelik


Sanat Tarihinde kült olmuş eserler vardır. Bu eserler çoğu zaman ilk anda görülenden daha ayrıntılı şeyler anlatır. Daha derin okumalar ile görünenin arkasındaki bu anlatıları bularak eserin sanatçısı ve dönemi ile ilgili tanıklıkları ve ipuçlarını ortaya çıkarmak mümkündür. Büyük yapıtlar üzerinden toplumsal yaşamı okumak, değişim ve dönüşümlerin izini sürmek, bizi bu güne getiren gelişmeleri anlamaya çalışmayı amaçladık.

Ders ücreti: 150 YTL
Ders Saatleri: Perşembe 18 00 – 21 00, diğer günler 09 00- 12 00


18 - 21 Eyl:

“Ötekilik”, “Oryantalizm” ve Fotoğraf
  Kamil Fırat

Nesne hem kendisi olarak hem de fotoğrafın imgesi olarak mı fotoğraf karesi içinde yer alacak, yoksa sadece bir haz objesi, bağlamından koparılmış bir form olarak mı algılanacak. Bunun belirleyicisi nesne değil nesneye objektifini yönelten fotoğrafçıdır.
“Özne” olarak fotoğrafçı nesneyi nasıl tanımladığı, bağlama dair olanın fotoğrafta nasıl yapılandırıldığı, “temsil”in ne ölçüde var olduğu üzerinden yola çıkarak; özne, “öteki”ni estetik düşünmenin bir nesnesi olarak mı görür, yoksa özne, nesnenin bağlamından yola çıkarak estetiğe mi ulaşır. Bu iki yaklaşım arasındaki temelli fark “öteki” kavramının karşısındaki duruşun göstergesidir.

Ders ücreti: 150 YTL
Ders Saatleri: Perşembe 18 00 – 21 00, diğer günler 09 00- 12 00